AL-6XN proti. 254 SMO iz nerjavečega jekla: ključne razlike in vodnik za izbiro
Pustite sporočilo
Iščete nerjaveče jeklo AL-6XN ali 254 SMO, ki je primerno za izjemno korozivne pogoje? Ko inženirji in skupine za nabavo iščejo dobavitelje za cevi iz nerjavečega jekla AL-6XN ali 254 SMO (UNS N08367, UNS S31254 ali 6Mo super avstenitno nerjavno jeklo), običajno iščejo material, ki lahko ohrani učinkovitost v okoljih, kjer standardno nerjavno jeklo 304/316L ne ustreza.
Mnogi kupci se soočajo z vprašanjem:Kateri je boljši, AL-6XN ali 254 SMO?
Tako AL-6XN (UNS N08367) kot 254 SMO (UNS S31254 / EN 1.4547) spadata v družino super avstenitnega nerjavnega jekla s 6 % molibdena (6Mo). Odgovor je odvisen od specifičnega okolja uporabe, temperature, zahtev glede tlaka, korozivnih medijev in tehničnih specifikacij projekta.

Kaj je zlitina AL-6XN?
AL-6XN® (UNS N08367) je 6Mo super-avstenitna zlitina iz nerjavečega jekla, posebej razvita za okolja, ki vključujejo ekstremno kloridno korozijo. Njegova sestava vključuje približno 20 %–22 % kroma (Cr), 23,5 %–25,5 % niklja (Ni), 6 %–7 % molibdena (Mo) in 0,18 %–0,25 % dušika (N), zaradi česar je ekvivalentno število odpornosti proti luknjam (PREN) približno 45 ali več. Izkazuje odlično odpornost proti kloridnim luknjičastim luknjam, koroziji v razpokah in razpokanju zaradi napetostne korozije ter se pogosto uporablja v sistemih z morsko vodo, obratih za razsoljevanje, inženirski opremi na morju in v kemični predelovalni industriji.
Kaj je nerjaveče jeklo 254 SMO?
254 SMO (UNS S31254 / EN 1.4547) je super-avstenitno nerjavno jeklo 6Mo, zasnovano za zelo korozivna okolja, kjer nerjaveče jeklo 316L ne zagotavlja ustrezne zaščite. Ima PREN (Ekvivalentno število odpornosti proti luknjam), ki presega 42. Zaradi svoje izjemne odpornosti na kloridno luknjičasto korozijo, razpokano korozijo in korozijo z morsko vodo je material primeren za aplikacije, kot so razsoljevanje morske vode, pomorski inženiring, kemična predelava, sistemi za razžveplanje dimnih plinov (FGD) in toplotni izmenjevalniki.


Kakšna je glavna razlika med AL-6XN in 254 SMO?
Glavna razlika je vsebnost niklja: AL-6XN vsebuje približno 24 % niklja, medtem ko ima 254 SMO približno 18 %. AL-6XN ponuja višjo mejo tečenja (310 MPa v primerjavi s 300 MPa), boljšo visokotemperaturno stabilnost avstenita, vrhunsko odpornost proti razpokanju zaradi kloridne napetostne korozije in nekoliko višji PREn (~45-48 v primerjavi s ~42,5-43). 254 SMO ima višjo vsebnost bakra (0,5-1,0 % v primerjavi s ~0,4 %) za boljšo odpornost proti kislini in je na splošno 10-25 % cenejši zaradi nižje vsebnosti niklja.
Kakšna je najvišja delovna temperatura za AL-6XN in 254 SMO?
Oba razreda se lahko uporabljata pri temperaturah do približno 300–350 stopinj (570–660 stopinj F) za neprekinjeno delovanje v nejedkih ali rahlo jedkih pogojih. Vendar pa je v okoljih, ki vsebujejo klorid, najvišja uporabna temperatura precej nižja - običajno pod 120-150 stopinj (250-300 stopinj F) - ker višje temperature pospešijo kloridno napetostno korozijsko razpokanje. Za odpornost proti oksidaciji v zraku se oba lahko občasno uporabljata do približno 900 stopinj (1650 stopinj F), vendar se redko uporabljata za visokotemperaturne oksidacijske aplikacije. Višja vsebnost niklja v AL-6XN zagotavlja nekoliko boljšo stabilnost pri povišanih temperaturah.

Kateri standardi veljajo za AL-6XN in 254 SMO?
Veljavni standardi za AL-6XN (UNS N08367) vključujejo ASTM B688 (plošča/list/trak), ASTM B675/B676 (palica), ASTM B690 (varjene cevi), ASTM B691 (brezšivne cevi) in ASTM A240/A240M. Veljavni standardi za 254 SMO (UNS S31254) vključujejo ASTM A240/A240M (plošča/pločevina/trak), ASTM A276/A479 (palica), ASTM A312 (brezšivne cevi), ASTM A358 (varjene cevi), ASTM A182 F44 (odkovki/prirobnice) in evropski standard EN 1,4547.
AL-6XN proti. 254 SMO nerjaveče jeklo: kemična sestava
| Element | AL-6XN (UNS N08367) | 254 SMO (UNS S31254) |
|---|---|---|
| Ogljik (C) | Manj ali enako 0,03 % | Manj ali enako 0,02 % |
| Mangan (Mn) | Manj ali enako 2,0 % | Manj ali enako 1,0 % |
| Silicij (Si) | Manj ali enako 1,0 % | Manj ali enako 0,8 % |
| fosfor (P) | Manj ali enako 0,04 % | Manj ali enako 0,03 % |
| Žveplo (S) | Manj ali enako 0,03 % | Manj ali enako 0,01 % |
| Krom (Cr) | 20.0 – 22.0% | 19.5 – 20.5% |
| Nikelj (Ni) | 23.5 – 25.5% | 17.5 – 18.5% |
| molibden (Mo) | 6.0 – 7.0% | 6.0 – 6.5% |
| Baker (Cu) | Manj ali enako 0,75 % (nominalno ~0,4 %) | 0.5 – 1.0% |
| Dušik (N) | 0.18 – 0.25% | 0.18 – 0.22% |
Formula PREn:Ekvivalentno število odpornosti proti luknjanju=%Cr + 3.3 × %Mo + 16 × %N
AL-6XN: ~21 + 3.3×6.5 + 16×0.22 = 21 + 21.45 + 3.52 = ~45.97
254 SMO: ~20 + 3.3×6.25 + 16×0.20 = 20 + 20.625 + 3.2 = ~43.83
AL-6XN proti. 254 SMO nerjaveče jeklo: mehanske lastnosti
| Lastnost (žarjeno, sobna temperatura) | AL-6XN (N08367) | 254 SMO (S31254) | 316L (za referenco) | Testna metoda |
|---|---|---|---|---|
| 0,2 % meja tečenja (min.) | 310 MPa (45 ksi) | 300 MPa (43 ksi) | 170 MPa (25 ksi) | ASTM E8 / EN ISO 6892 |
| Natezna trdnost (min.) | 690 MPa (100 ksi) | 650 MPa (94 ksi) | 485 MPa (70 ksi) | ASTM E8 / EN ISO 6892 |
| Raztezek (min) | 30% | 35% | 40% | ASTM E8 |
| Trdota (maks.) | 100 HRB / 220 HB | 96 HRB / 210 HB | 95 HRB | ASTM E18 / E10 |
| Modul elastičnosti | ~200 GPa | ~196 GPa | 193 GPa | - |
| Poissonovo razmerje | ~0.30 | ~0.30 | 0.30 | - |
AL-6XN vs. 254 SMO nerjaveče jeklo: fizikalne lastnosti
| Fizična lastnina | AL-6XN | 254 SMO |
|---|---|---|
| Gostota | 8,0 g/cm³ (0,289 lb/in³) | 8,0 g/cm³ (0,289 lb/in³) |
| Območje tališča | 1370 – 1400 stopinj (2500 – 2550 stopinj F) | 1320 – 1390 stopinj (2410 – 2530 stopinj F) |
| Toplotna ekspanzija (20–100 stopinj) | 15,3 × 10−6/ stopinjo | 15,2 × 10−6/ stopinjo |
| Toplotna prevodnost (100 stopinj) | ~12.5 W/m·K | ~13.0 W/m·K |
| Specifična toplotna kapaciteta | ~450 J/kg·K | ~450 J/kg·K |
| Električna upornost | ~0.85 μΩ·m | ~0.85 μΩ·m |
AL-6XN (N08367) proti . 254 SMO (S31254) proti . 316L: Odpornost proti koroziji
| Parameter | AL-6XN (N08367) | 254SMO (S31254) | 316L |
| PREN (Cr + 3.3Mo + 16N) | ~44 – 47 | ~43 | ~24 |
| CPT (kritična pitting temperatura, 3,5 % NaCl) | 78 stopinj (172 stopinj F) | 50 stopinj (122 stopinj F) | ~25 stopinj |
| CCCT (Crevice Corrosion Temp) | 54 stopinj (130 stopinj F) | ~35 stopinj (95 stopinj F) | ~10 stopinj |
| Odpornost na Cl-SCC (60 stopinj, 6 % NaCl) | Odlično | Zelo dobro | Ubogi |

Ali sta AL-6XN in 254 SMO magnetna?
Ne, tako AL-6XN kot 254 SMO sta v bistvu nemagnetna v žarjenem stanju, z relativno magnetno prepustnostjo blizu 1,0 (običajno μr < 1,01). To je zato, ker imata oba razreda popolnoma avstenitno mikrostrukturo (kristalna struktura FCC), ki je nemagnetna. Hladna obdelava lahko povzroči nekaj tvorbe martenzita in poveča magnetizem, vendar imata oba razreda dovolj niklja in dušika, da ohranita stabilno avstenitno strukturo med večino postopkov izdelave.
Kakšna je cena AL-6XN v primerjavi s 254 SMO?
AL-6XN je na splošno 10–25 % dražji od 254 SMO. Glavni razlog je višja vsebnost niklja v AL-6XN (24 % proti 18 %), nikelj pa je eden najdražjih legirnih elementov v nerjavnem jeklu. Oba razreda sta bistveno dražja od standardnih 304 in 316L – običajno 4- do 7-kratna cena 316L, odvisno od tržnih razmer. Ker sta oba razreda močno vezana na cene niklja in molibdena, njuni stroški nihajo glede na trg surovin.
AL-6XN proti 254 SMO: Vodnik za izbiro aplikacij
| Aplikacija | Priporočen material |
|---|---|
| Cevovodi za morsko vodo na morju | AL-6XN / 254 SMO |
| Oprema za razsoljevanje | AL-6XN |
| FGD pralni sistemi | 254 SMO |
| Kemična obdelava | 254 SMO / AL-6XN |
| Ladijski izmenjevalnik toplote | AL-6XN |
| Splošna oprema za morsko vodo | 254 SMO |
Povzetek izbora
• Izberite AL-6XN, če vaš sistem deluje pri nekoliko višjih temperaturah (do 800 stopinj F) ali zahteva največjo odpornost na kloridne napetostne razpoke in sanitarno izdelavo visoke čistosti.
• Izberite 254 SMO, če potrebujete robustno zaščito proti morski vodi/kloridu z rahlo prednostjo v posebnih okoljih z redukcijsko kislino ali stroškovno učinkovitejšo možnost 6Mo.
Če lahko delite svojo delovno temperaturo, sestavo tekočine (kloridi/kisline) in potrebno obliko izdelka (cevi, plošče ali fitingi), vam lahko pomagam izbrati točno kakovost in polnilno kovino za zvar.
AL-6XN / 254 SMO dobaviteljev nerjavečega jekla
GNEE lahko zagotovi tako izdelke 254SMO (UNS S31254 / EN 1.4547) kot AL-6XN (UNS N08367) s popolno sledljivostjo, vključno z identifikacijo toplotnega števila, poročili o kemični sestavi, mehanskim testiranjem, preverjanjem PMI in podporo pri inšpekciji tretjih oseb (SGS/BV/TÜV) v skladu z zahtevami projekta.
Zmogljivost dobave
| Kategorija | 254SMO (UNS S31254) | AL-6XN (UNS N08367) |
|---|---|---|
| Obrazci za izdelke | Brezšivne cevi, varjene cevi, cevi toplotnega izmenjevalnika, plošče, palice, prirobnice, cevni priključki | Brezšivne cevi, varjene cevi, plošče, palice, priključki za cevi |
| Veljavni standardi | ASTM A312 / A213 / A240 / A269; EN 10216-5 | ASTM B688 / A312 / A240 / B675 |
| Certificiranje materiala | EN 10204 3.1 / 3.2 Testiranje MTC + PMI | EN 10204 3.1 / 3.2 Testiranje MTC + PMI |
| Razpoložljivost na zalogi | Redna zaloga na voljo (brezšivne cevi: 1/2"–8"; plošča: 3–20 mm) | V glavnem na voljo po naročilu (običajni dobavni rok: 45–60 dni) |
| Čas dostave | Zaloga materialov: 7–15 dni; Izdelava po meri: 30–45 dni | Približno 45–60 dni |
| Storitve obdelave po meri | Rezanje, posnemanje robov, krivljenje cevi, dekapiranje in pasiviranje, notranje poliranje | Rezanje, posnemanje, dekapiranje in pasiviranje |




Kako pridobiti ponudbo?
Navedite naslednje podatke inGNEE bo odgovoril v 24 urahs tehnično in komercialno ponudbo:
| Zahtevane informacije | Primer |
|---|---|
| Razred materiala | 254SMO / AL-6XN |
| Obrazec izdelka | Brezšivne cevi/varjene cevi/plošče/priključki za cevi |
| Dimenzije | Φ114,3 × 6,02 mm / plošča 10 × 1500 × 6000 mm |
| Veljavni standard | ASTM A312 TP31254 / ASTM B688 N08367 |
| Količina | 30 Tons |
| Pogoji storitve | Morska voda, 60 stopinj, hitrost pretoka 2 m/s |
| Ciljno pristanišče | Jebel Ali, ZAE |
Če želite zagotoviti natančno ponudbo, navedite okolje uporabe, zahteve glede tlaka, temperaturo in pogoje korozije, kadar koli je to mogoče. GNEE lahko priporoči najprimernejši razred materiala, specifikacijo izdelka in zahteve za inšpekcijo na podlagi potreb vašega projekta.









